بلاکچین زیر بنای سیستم ارز دیجیتالی بیت کوین | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۲۰ | ۱۶:۳۹ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۹۵۴
بلاکچین زیر بنای سیستم ارز دیجیتالی بیت کوین  | بیدارز

بلاکچین زیربنای بیت کوین است. در واقع بلاکچین را می‌توان دفتر کل توزیع شده و دیجیتال تراکنش‌ها دانست.

در تبادلات اقتصادی برای ثبت دارایی‎ها از دفترکل استفاده می‎شود. در سیستم مبتنی بر مدیریت مرکزی به یک دفتر کل متمرکز و واحد پشتیبانی نیاز است تا بتوان دارایی‌ها را ثبت کرده و از طرفی باعث یکپارچه شدن داده‌ها میان مؤسساتی که به وسیله آن‌ها تراکنش‌ها انجام می‌گردند، شود. چنین دفتر کلی توسط یک مسئول مرکزی به عنوان منبع مرکزی نگهداری می­‎شود؛ یک دفتر کل توزیع شده مانند بلاکچین نیز همین‌گونه عمل می‌کند.

عبارت توزیع شده به این معنا است که دفتر کل میان تمام افراد شرکت کننده در این سیستم­ به صورت لحظه‌ای به اشتراک گذاشته شده و نگهداری می­شود. هر نوع تغییری در دفتر کل به صورت دیجیتالی بر روی تمام کپی‌ها در چند دقیقه و حتی چند ثانیه منعکس می­‎شود.

برای حفظ صحت و امنیت، رکوردهای این دفتر کل توزیع شده به صورت رمزنگاری نگه‌داری می­شوند. اطلاعات ورودی می‌توانند توسط یک یا چندین نفر از افراد شرکت کننده، بر اساس قوانین شبکه بروزرسانی شوند.

چنین دفتر کل توزیع شده‌ نسبت به نسخه‌های متمرکز سنتی کارایی بیشتری داشته و استفاده از آن ارزان‌تر هست. همچنین این فناوری امکان انتقال دارایی از یک طرف به طرف دیگر، بدون نیاز به وجود یک شخص ثالث معتبر را فراهم می‎آورد. بلاکچین بیت کوین نمونه خوبی از چگونگی تائید اعتبار تراکنش‌ها با استفاده از دفتر کل توزیع شده است.

هر گره (نود) یا رایانه، یک کپی از دفتر کل را نگه داشته که در سراسر شبکه توزیع شده میزبانی می­شود. تمام گره‌های منفرد زمانی که یک تراکنش میان اعضا به وقوع می­پیوندد، برای اضافه کردن یک بلاک به زنجیره باهم به رقابت می‎پردازند.

در این مورد زمانی که یک بیت کوین از یک طرف به طرف دیگر انتقال داده می­شود، تراکنش به صورت broadcast میان تمام گره‌های موجود در شبکه منتشر می‎شود. پس از آن هر گره تراکنش را به صورت پکیج‌هایی درمی‌آورد که این کار با ایجاد یک هش از تراکنش‌ها انجام می­شود.

هش رشته‎ کدهایی است که به صورت یک شاخص منحصر به فرد عمل می‌کند. این رشته‎ها به صورت مداوم در هم ادغام شده و به صورت جفتی عمل کرده تا درنهایت یک هش به دست آید. این ساختار تحت عنوان "درخت مرکل " شناخته می­شود و هش نهایی ریشه مرکل (merkel root) نام‌گذاری گردیده و در هدر بلاک نگهداری می­شود. سپس هر گره برای هش کردن عنوان هدر بلاک، اقدام می‌کند.

انجام این کار بسیار سخت است، زیرا هش باید به صورتی خاص به نظر رسیده و در زیر مقدار مشخصی قرار گیرد. پس از آن یک قطعه از داده‌های دلخواه بنام nonce به بلوک اضافه می‌شود که هش را تغییر می­دهد.

هنگامی که یک گره، هشی را تولید کرد، آن را در بقیه شبکه به صورت broadcast منتشر می‌نماید که در ازای آن، بیت کوینی جدید به عنوان پاداش دریافت می‌کند. سپس بلوک فعلی مورد زمان­سنجی و بررسی قرار می‌گیرد و هش هدر آن در هدر بلوک‌های بعدی ذخیره می‌شود. به این طریق تمام بلاک‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.

به طور کلی 3 نوع سیستم بلاکچین وجود دارد. مدل اول سیستم‎­های فعلی را نشان می‌دهد که در آن معاملات با یک دفترچه الکترونیکی مرکزی وفق داده می‌شوند. 

مدل دوم بلاکچین عمومی یا دفتر کل توزیع شده بدون مجوز است. این نوع بلاکچین عمومی یک شبکه باز است که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و معاملات می‌تواند بین طرفین انجام شود، طوری که هیچ‌کس از معاملات و یا اعتبار آن‌های اطلاع نداشته و توسط کاربران در شبکه به‌صورت رمزنگاری شده تائید می‌شوند.

بلاکچین بیت کوین نمونه خوبی از بلاکچین عمومی است. کاربران هر بار که تائید یک بلاک جدید از معاملات را انجام می‌دهند، بیت کوین جدیدی جایزه می‌گیرند که این کار با عنوان ماینینگ شناخته شده است.

مدل سوم یک بلاکچین خصوصی یا دفتر کل توزیع شده مجوز دار را نشان می‌دهد. این سیستم خصوصی بوده و شرکت کنندگان یکدیگر را می‌شناسند. در این مدل پس از تایید معاملات، تمام اطلاعات در بلاک جمع‌آوری می‌شوند. البته این نوع دفتر قوانین خاصی داشته که توسط اعضای شرکت کننده به صورت مخفی مورد توافق قرار می‌گیرد.

برچسب ها :
بلاک چین
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید