آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2022

تیم بیدارز

آیا ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری خوب است؟ آیا دنیای رمزارزها یک فرصت جدید به حساب می‌آید؟ فرق ارز دیجیتال خوب و بد چیست؟ کدام رمزارز آینده بهتری دارد؟ این دسته سوالات، امروزه به شدت در بین افراد مختلف رایج است و تعداد افراد در ارتباط با جهان ارزهای دیجیتال روزانه افرایش می‌یابد.

امروزه کمتر کسی با واژه ارز دیجیتال یا رمزارز مواجه نشده است. موج ارزهای دیجیتال با سرعت زیاد در حرکت است. چه بخواهیم چه نخواهیم، قدرت های بزرگ مالی در دنیا، از بانک ها گرفته تا شرکت ها و اشخاص در حال ورود به آن هستند و سرمایه بسیار بزرگی در این فضا در گردش است. حال تصمیم با ماست که با این موج همراه شویم یا خیر. ارزهای دیجیتال به پرچمداری بیت کوین، جریانات بزرگی به راه انداخته اند، به شکلی که حتی می‌توان گفت جهان بدون ارزهای دیجیتال دیگر قابل تصور نیست.

یا ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری خوب است؟ 

جواب این سوال هم می‌تواند بله باشد، هم خیر. ما در این مقاله به بررسی اثرات مثبت سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌پردازیم.

دلایل زیادی برای این نوع سرمایه‌گذاری وجود دارد. یکی از دلایل آن افزایش ارزش رمزارزهاست. در چند سال اخیر مخصوصا از 2018 میلادی تا کنون، اکثر ارزهای دیجیتال که پشتوانه درستی داشتند و اصطلاحا شت کوین نبودند، با رشد مناسبی از نظر قیمت و ارزش همراه بوده اند. به عنوان مثال اگر یک فرد در ابتدای سال 1400 مبلغ 100هزار تومان ارز شیبا خریداری می‌کرد، با در نظر گرفتن نرخ ثابت برای دلار، تا آذر ماه 1400 ارزش دارایی او به بیش از 800 برابر می‌رسید، رقمی بالای 80 میلیون تومان.

البته تمامی ارزها، با این گونه رشد شدید همراه نبوده اند و حتی بعضی از ارزهای دیجیتال با کاهش قیمت نیز مواجه شده اند. اما می‌توان با کسب اطلاعات کامل و انتخاب یک ارز خوب، سرمایه‌گذاری موفقی در این زمینه انجام داد.

نکات مهم در هنگام یک ارز دیجیتال برای سرمایه گزاری

تمامی این صحبت ها به خودی خود مهم، زیبا و جذاب هستند. اما نباید بعضی نکات را فراموش کرد. مثلا اینکه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به معنی سود حتمی و قطعی نیست، نباید کل سرمایه خود را وارد این کار کنیم، بلکه باید با سرمایه اندک شروع کنیم، پس از کسب اطلاعات مفید و کامل، ارزهای مناسب را پیدا کرده و روی آن ها سرمایه‌گذاری کنیم، مراقب سیستم های کلاهبرداری باشیم، روی چند رمزارز به صورت موازی سرمایه‌گذاری کنیم و تک ارزی نباشیم و از این دست ملاحظات.

با توجه به اطلاعات موجود در سایت www.coinmarketcap.com در حال حاضر بیش از 17،000 رمزارز متفاوت در جهان وجود دارد، که پیدا کردن بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری را چالش برانگیز می‌کند. اکنون در نظر بگیرید که قصد سرمایه‌گذاری دارید. نکات مهم در انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری چه مواردی هستند؟ در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم.

اولین مورد می‌تواند مفهوم کلی آن رمزارز یا پروژه مربوط به آن باشد. با بررسی WhitePaper مربوط به هر ارز دیجیتال، می‌توان اطلاعات بسیار خوبی راجع به آن کسب کرد. سرمایه‌گذاری خوب، به انتخاب ارز دیجیتال با مفهومی قوی‌تر و منحصر به فردتر نیازمند است.

تیم توسعه دهنده نیز بسیار مهم است. اینکه آیا تیم شناخته شده ای هستند یا نه (یا حتی قابل شناسایی!)، و یا اینکه آیا پروژه های دیگری در رزومه‌ی آن ها هست یا خیر، می‌تواند راهنمایی خوبی برای کاربران باشد. آینده این رمزارز چه می‌شود؟ تیم توسعه‌دهنده برای آینده چه برنامه ای دارد؟ این دو سوال به روشن‌تر شدن ارزش آن ارز دیجیتال در آینده کمک می‌کنند.

یکی از مهمترین نکات برای شناسایی یک ارز دیجیتال خوب، ارزش کل آن ارز در بازار یا همان مارکت کپ (Market Cap) است. هرچقدر سرمایه مربوط به یک رمزارز بیشتر باشد، قدرت بیشتر آن را در بازار نمایش می‌دهد. موضوع مهم دیگر در همین زمینه، سرمایه‌گذاران کلان مربوط به رمزارز مشخص شده می‌باشد. هر میزان که تعداد سرمایه‌گذاران بزرگ در یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، اعتبار آن نیز بیشتر می‌شود؛ مخصوصا اگر این سرمایه داران در فضای ارزهای دیجیتال مشهور و معروف باشند، این اعتبار دو چندان خواهد شد.

حجم معاملات در گردش مربوط به رمزارز نیز بسیار حائز اهمیت است. حجم معاملات می‌تواند نشان دهنده تعداد کاربران مرتبط با آن ارز و به طبع، میزان محبوبیت آن باشد. یکی دیگر از نشانه های اعتبار و همچنین محبوب شدن یک رمزارز، تعداد کیف پول های دیجیتالی است که از آن ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند دارایی خود را در آن کیف پول ذخیره کنند.

به عنوان آخرین نکات و قبل از انتخاب هر ارز دیجیتالی، بد نیست برای سوالات زیر پاسخ مشخص داشته باشیم:

آیا این رمزارز و تیم پشتیبانی آن، فعالیت مشخص و قابل توجهی از طریق نرم افزارهای ارتباط اجتماعی (Social Media) دارند؟ آیا اطلاعات مربوط به خود (مانند تغییرات، پیشرفت ها و تصمیمات جدید و غیره) را به شکل مرتب و منظم برای کاربران خود ارسال می‌کنند یا روی سایت و وایت پیپر (WhitePaper) خود قرار می‌دهند؟ آیا افراد معروف و مشهور خارج از دنیای رمزارزها، از ارز دیجیتال مشخص شده حمایت کرده اند؟ چه میزان زمانی از تولید و ایجاد آن رمزارز می‌گذرد و چقدر قدمت دارد؟

با توجه و دقت به تمامی موارد بیان شده در بالا، به معرفی چند ارز دیجیتال می‌پردازیم، که می‌توانند آینده بهتری داشته باشند و احتمال می‌رود در سال 2022 رشد خوبی را از آن ها شاهد باشیم.

در نظر داشته باشید که لیست ارائه شده فقط پیشنهادی است و مجموعه بیدارز و نویسنده در قبال سرمایه‌گذاری افراد روی هر کدام از این رمزارزها هیچ مسئولیتی برعهده ندارد.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال 2022 کدامند؟

1- اتریوم:

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما اتریوم با نماد ETH است. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را قادر می‌سازد بدون هیچ گونه مشکل و خرابی و یا حتی کلاهبرداری و کنترل شخص ثالث، ساخته و اجرا شوند. هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان بتواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد، صرفه نظر از ملیت، قومیت یا اعتقاد.

برنامه های کاربردی در شبکه اتریوم روی اتر (ether) اجرا می‌شوند که ارز رمزنگاری شده‌ی مخصوص این شبکه است. اتر مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و بیشتر توسط دو گروه از افراد استفاده می‌شود: توسعه دهندگانی که به دنبال اجرا و توسعه برنامه های کاربردی در داخل اتریوم هستند و سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند با استفاده از اتریوم، سایر رمزارزها را بخرند. اتر در سال 2015 میلادی راه اندازی شد. در حال حاضر جایگاه دوم بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین را در اختیار دارد، گرچه اختلاف آن ها بسیار زیاد است!

در سال 2014 اتریوم پیش فروش اتر را راه اندازی کرد که با استقبال چشمگیری مواجه شد. این اتفاق به پیشرفت ICO (عرضه اولیه سکه) در آغاز دوره‌ی آن کمک شایانی کرد. طبق گفته های اتریوم، می‌توان از آن برای رمزنگاری، غیرمتمرکز کردن اطلاعات و فرآیندها، ایمن سازی و تجارت در هر چیزی استفاده کرد. در سال 2016 و پس از حمله ای که به DAO اتفاق افتاد، اتریوم به دو قسمت اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تجزیه و تقسیم شد.

در سال 2020 میلادی اتریوم، الگوریتم اجماع (فرآیندی در علوم کامپیوتر است، برای دستیابی به توافق بر روی یک مقدار داده واحد بین فرآیندها یا سیستم‌های توزیع شده) خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر داد. این حرکت به دو دلیل عمده اتفاق افتاد، اول برای اینکه به شبکه اتریوم اجازه دهد تا با انرژی بسیار کمتر و سرعت تراکنش بهبود یافته فعالیت داشته باشد و دوم اینکه در این شبکه به عنوان یک محیط اقتصادی، از ایجاد تورم جلوگیری کند.

PoS به مشارکت کنندگان شبکه اجازه می‌دهد تا اتر خود را در شبکه Stake (خرید یک ارز دیجیتال و نگهداری آن) کنند. این فرآیند به ایمن سازی شبکه و پردازش تراکنش های رخ داده کمک می‌کند. کسانی که این فعالیت را انجام دهند، مشابه عملکرد یک حساب بانکی که به آن سود تعلق می‌گیرد، پاداشی به شکل اتریوم دریافت می‌کنند. این روش جایگزینی برای روش PoW در بیت کوین است که به موجب آن ماینرها بیت کوین بیشتری برای پردازش تراکنش ها دریافت می‌کنند.

2- لایت کوین:

لایت کوین (LTC) که در سال 2011 راه اندازی شد، یکی از اولین رمزارزهایی بود که راه بیت کوین را دنبال کرد و به عقیده خیلی از افراد، اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم، لایت کوین حکم نقره را دارد. این ارز که یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری به حساب می‌آید توسط چارلی لی، فارغ‌التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است.

لایت کوین مبتی بر یک شبکه پرداخت جهانی متن باز (Open Source) ساخته شده است که توسط هیچ مرجع و مرکزی کنترل نمی‌شود و از رمزنگاری (Scrypt) به عنوان یک PoW استفاده می‌کند، که می‌تواند با کمک درجه و میزان مصرف واحدهای پردازش مرکزی (CPU) رمزگشایی شود. اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات شبیه به بیت کوین است ولی نرخ تولید بلاک سریع تری دارد و در نتیجه تایید تراکنش ها را سریعتر ارائه می‌دهد. به غیر از توسعه دهندگان، روزانه به تعداد افرادی که ارز لایت کوین را برای بازرگانی می‌پذیرند، افزوده می‌شود. در حال حاضر، لایت کوین با مارکت کپ حدود 7.5 میلیارد دلار و ارزش هر کوین حدود 107 دلار، در جایگاه بیست و یکم بزرگترین ارزهای دیجیتال در جهان قرار گرفته است.

3- کاردانو:

کاردانو (ADA) یک ارز رمزنگاری شده بر اساس سیستم اثبات سهام (PoS) اوروبورس (یک پروتکل اثبات سهام بسیار امن و با میزان مقیاس پذیری بالا) می‌باشد، که با رویکرد مبتنی بر تحقیقات انجام شده توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان حوزه رمزنگاری ایجاد شده است. این رمزارز توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج بنیان‌گذار اتریوم تاسیس شده است. بعد از اختلاف نظر هایی که با مسیر اتخاذ شده برای آینده اتریوم پیدا کرده بود، از این تیم جدا شد و به ایجاد کاردانو پرداخت.

تیم پشتیبانی کاردانو، بلاکچین خود را از طریق آزمایش های گسترده و تحقیقات بررسی شده، ایجاد کرده است. محققین این پروژه بیش از 120 مقاله در مورد فناوری بلاکچین در زیرموضوعات مختلف نگارش کرده اند که می‌توان از این تحقیقات به عنوان ستون اصلی کاردانو یاد کرد.

با توجه به این رویه، به نظر می‌رسد کاردانو در میان سایر رقبای خود در حوزه PoS و همچنین سایر ارزهای دیجیتال بزرگ، متمایز است. به کاردانو حتی لقب قاتل اتریوم نیز داده شده است، چرا که گفته می‌شود بلاکچین مربوط به آن از بلاکچین اتریوم قابلیت های بیشتری دارد. خیلی از افراد، کاردانو را هنوز در مراحل اولیه خود می‌دانند. اگرچه این رمزارز، اتریوم را در روش PoS شکست داده است، اما هنوز از نظر برنامه های مالی DeFi راهی طولانی در پیش دارد.

کاردانو قصد دارد با ایجاد محصولات DeFi مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه حل هایی برای مبحث همکاری زنجیره ای، ردیابی قراردادهای قانونی و موارد دیگر، نقش سیستم عامل مالی جهان را ایفا کند. این رمزارز در حال حاضر با قیمت هر واحد حدود 1 دلار و میزان مارکت کپ بیش از 35 میلیارد دلار، رتبه ششم بزرگترین ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده است.

4- پولکادات:

پولکادات (DOT) یک رمزارز PoS منحصر به فرد است که هدف اصلی آن، ارائه قابلیت همکاری در میان سایر بلاکچین ها می‌باشد. پروتکل آن برای اتصال زنجیره های بلوکی مجاز و غیر مجاز مانند اوراکل ها طراحی شده است تا به سیستم های مختلف اجازه همکاری با یکدیگر را بدهد. جزء اصلی پولکادات، زنجیره رله (یک نسخه بهینه شده از کد اصلی chainsafe) آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می‌کند. همچنین به بلاکچین های موازی با توکن های بومی خود برای موارد خاص، مجوز استفاده می‌دهد.

تفاوت پولکادات با اتریوم در این است که به جای ایجاد dApps در آن، توسعه دهندگان می‌توانند بلاکچین مخصوص خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که زنجیره این رمزارز ایجاد می‌کند نیز استفاده کنند.

در زیرساخت اتریوم، توسعه دهندگان می‌توانند بلاکچین جدیدی به وجود آورند، اما باید تدابیر امنیتی خود را نیز ایجاد کنند. نقطه ضعف این حالت اتریوم این است که می‌تواند پروژه های کوچکتر و جدیدالاجرا را در برابر حمله های بیشتر قرار داده و تضعیف کند، چرا که هرچه بلاکچین بزرگتر باشد، امنیت آن نیز بیشتر می‌شود. این مفهوم در پولکادات به عنوان امنیت مشترک شناخته می‌شود.

این رمزارز نیز توسط یکی از بنیان‌گذاران اصلی پروژه اتریوم به نام گاوین وود ایجاد شده است که مانند چارلز هاسکینسون با مسیر پیش روی اتریوم، اختلاف عقیده پیدا کرده بود. پولکادات با ارزش بازار حدود 18 میلیارد دلار و قیمت هر واحد حدود 18 دلار، در رتبه 11 جدول بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان قرار دارد.

5- سولانا:

Solana که از نظر نویسنده یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2022 به حساب می‌آید، یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که برای میزبانی برنامه های غیرمتمرکز و مقیاس پذیر طراحی شده است. سولانا که در سال 2017 تأسیس شد، یک پروژه متن باز نیز به حساب می‌آید که در حال حاضر توسط بنیاد Solana مستقر در ژنو اجرا می‌شود، در حالی که بلاکچین آن توسط Solana Labs مستقر در سانفرانسیسکو ساخته شده است. سولانا سرعت بسیار بالایی از نظر تعداد تراکنش های قابل پردازش دارد و کارمزد تراکنش ها نیز به میزان قابل توجهی در مقایسه با بلاکچین های رقیب مانند اتریوم کمتر است.

نکته مهم دیگر درباره این ارز دیجیتال این است که Solana یک بلاکچین اثبات سهام (PoS) است و همچنین از فناوری جدیدی به نام اثبات تاریخچه (PoH) نیز استفاده می‌کند. ارز دیجیتال سولانا، که دارای نماد SOL است، دارای ارزش بازار بیش از 30 میلیارد دلار می‌باشد و آن را به پنجمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل می‌کند. ارزش هر واحد سولانا در حال حاضر حدود 96 دلار است.

6- استلار:

استلار با نماد XLM، یک شبکه بلاکچین متن باز است که برای ارائه راه حل های سازمانی از طریق اتصال موسسات مالی به منظور انجام تراکنش های بزرگ طراحی شده است. تراکنش های عظیم بین بانک ها و شرکت های سرمایه‌گذاری که معمولا از طریق چند واسطه و با صرف زمان و هزینه همراه است، با این ارز دیجیتال تقریبا بلافاصله و بدون واسطه انجام می‌پذیرد و برای کسانی که معامله انجام می‌دهند، هزینه‌ اندکی دارد و یا حتی ممکن است هزینه ای نداشته باشد.

اگرچه استلار خود را به عنوان یک بلاکچین سازمانی برای تراکنش های سازمانی معرفی کرده است، اما همچنان یک بلاکچین متن باز نیز به حساب می‌آید که هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند. این سیستم امکان انجام تراکنش های برون مرزی بین هر ارز دیجیتالی را فراهم می‌کند.

 واحد پول اصلی این شبکه Stellar Lumens نام دارد. شبکه استلار برای انجام تراکنش ها، از کاربران می‌خواهد که Lumens را هلد (نگهداری) کنند.

ارز دیجیتال استلار توسط جد مکالب، یکی از اعضای موسس Ripple Labs و توسعه دهنده پروتکل Ripple تاسیس شده است. او پس از ترک پست خود در ریپل، به تاسیس بنیاد استلار پرداخت. استلار دارای ارزش بازار نزدیک به 5 میلیارد دلار و ارزش هر واحد حدود 20 سنت می‌باشد و رتبه 30 بزرگترین ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد.

7- دوج کوین:

Dogecoin که کاربران آن را با نماد Doge می‌شناسند و توسط برخی به عنوان میم کوین (memecoin) اصلی شناخته می‌شود، در سال 2021 با افزایش سرسام آور قیمت سرمزارز خود، سر و صدای زیادی به پا کرد. این سکه که از تصویر شیبا اینو به عنوان آواتار خود استفاده می‌کند، توسط برخی از شرکت‌های بزرگ از جمله Dallas Mavericks، Kronos و شاید مهم‌ترین آن ها SpaceX یک موسسه هوافضا آمریکایی متعلق به ایلان ماسک، به عنوان نوعی پرداخت پذیرفته شده است.

دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار به نام های بیلی مارکوس و جکسون پالمر، در سال 2013 ایجاد شد. بنا بر گزارش ها، مارکوس و پالمر این سکه را به عنوان یک شوخی در مورد حدس و گمان های بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کردند.

قیمت DOGE در هفته ای که قرار بود مصاحبه ایلان ماسک در شبکه های مختلف پخش شود، به بالاترین حد خود یعنی حدود 68 سنت رسید. در حال حاضر ارزش بازار این ارز دیجیتال چیزی در حدود 19 میلیارد دلار است و ارزش یک عدد از آن حدود 14.5 سنت است که آن را دوازدهمین ارز دیجیتال بزرگ دنیا می‌کند.

8- بایننس کوین:

بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال ابزاری است که به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای مرتبط با معاملات در صرافی بایننس عمل می‌کند. این رمزارز، چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. کسانی که از توکن بایننس به عنوان وسیله پرداخت برای مبادله استفاده می‌کنند، می‌توانند از تخفیف در معامله خود بهره مند شوند.

بلاکچین بایننس کوین همچنین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می‌کند. صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تأسیس شد و یکی از پرکاربردترین صرافی‌ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.

بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کرد. اما در نهایت شبکه مخصوص خود را راه اندازی کرد. این شبکه از یک مدل توافقی PoS استفاده می‌کند. بایننس کوین دارای ارزش بازار 63.5 میلیارد دلاری است که یک BNB به ارزش حدود 384 دلار، معامله می‌شود.

9- مونرو:

منرو (XMR) یک رمزارز با امنیت بالا و غیرقابل ردیابی است. این ارز متن باز در آوریل 2014 راه اندازی شد و به زودی مورد توجه جامعه رمزنگاری و علاقه مندان به آن قرار گرفت. توسعه این ارز دیجیتال کاملاً مبتنی بر کمک مالی و جامعه محور است.

Monero با تاکید زیاد بر تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری راه‌اندازی شده است و با استفاده از تکنیک خاصی به نام “امضای حلقه”، حریم خصوصی کامل‌تری را امکان‌پذیر می‌سازد. با این تکنیک، گروهی از امضاهای رمزنگاری شده ظاهر می‌شوند که حداقل یک شرکت‌کننده و امضای واقعی دارد. اما این شرکت کننده یا امضا را نمی‌توان تفکیک و جدا کرد، چرا که همه‌ی امضاها معتبر به نظر می‌رسند.

به دلیل این مکانیسم‌ امنیتی استثنایی، مونرو شهرت بسیار خوبی به دست آورده است. اما یک نکته منفی نیز برای این رمزارز به همراه داشته است، اینکه سیستم های خلافکارانه و مجرمانه زیادی را به سمت خود کشیده است. اگرچه این ارز دیجیتال یکی از نامزدهای اصلی برای انجام معاملات مجرمانه به صورت ناشناس به حساب می‌آید، حریم خصوصی ذاتی مونرو برای مخالفان رژیم‌های سرکوبگر در سراسر جهان بسیار مفید می‌باشد. مونرو با ارزش مارکت حدود 2.6 میلیارد دلار و قیمت هر واحد حدود 146 دلار، در جایگاه 45 جدول رمزارزها قرار گرفته است.

10- بیت کوین کش:

بیت کوین کش (BCH) جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد، زیرا یکی از اولین و موفق ترین هاردفورک های بیت کوین اصلی است. یک هاردفورک که تغییر در پروتکل ها به حساب می‌آید، در نتیجه‌ی بحث ها و عدم اتفاق نظر بین توسعه دهندگان و حتی استخراج کنندگان یک رمزارز اتفاق می‌افتد. وقتی جناح های مختلف نمی‌توانند به توافق برسند، گاهی ارز دیجیتال تقسیم می‌شود و زنجیره اصلی به کوین اولیه خود وفادار مانده و بر همان مبنا ادامه می‌دهد و زنجیره جدید به عنوان نسخه جدیدی از سکه قبلی و با اعمال تغییراتی در کد آن، آغاز می‌شود.

BCH چرخه‌ی خود را در آگوست 2017 و در نتیجه‌ی یکی از انشعابات حاصل از اختلاف نظر بیت کوین آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد این رمزارز شد، با موضوع مقیاس پذیری ارتباط داشت.

شبکه بیت کوین محدودیتی در اندازه بلوک ها دارد: 1 مگابایت. بیت کوین کش این اندازه را به 8 مگابایت افزایش داد، با این ایده که بلوک های بزرگتر می‌توانند تراکنش های بیشتری در خود نگه دارند و بنابراین سرعت تراکنش ها افزایش می‌یابد.

همچنین تغییرات دیگری از جمله حذف پروتکل Segregated Witness (یک طرح بهبود برای بیت کوین) که بر بلوک اثرگذار است را ایجاد کرد. در حال حاضر این ارز دیجیتال در رتبه 28 جدول رمزارزها قرار دارد، قیمت هر واحد آن حدود 296 دلار و ارزش کل بازار آن حدود 5.6 میلیارد دلار است.

در ادامه‌ این مقاله، به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2022 میلادی از نظر چند موسسه و سایت شناخته شده در حوزه ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

1- اسامی ارائه شده توسط Yahoo و Insider Monkey:

Helium، Flux، Filecoin، Polkadot، Livepeer، Solana، Binance، Ripple، Ethereum، Bitcoin

2- اسامی ارائه شده توسط The Coin Journal:

Ethereum، Bitcoin، Binance، Solana، Terra

3- اسامی ارائه شده توسط CryptoPR:

Lucky Block، Bitcoin، Ethereum، Litecoin، Ripple، Binance Coin، Dash، Ethereum Classic، Cardano، Solana

4- اسامی ارائه شده توسط Analytics Insight:

Bitcoin، Ethereum، Cardano، XRP، Tether، Polkadot، USD Coin، Solana، Binance، Dogecoin

5- اسامی ارائه شده توسط Inside Bitcoin:

Cardano، XRP، Polygon Matic، Algorand، Fantom

صحبت پایانی:

در این مقاله از دلیل ارزشمند بودن سرمایه گذاری در حوزه رمزارزها و نکات مربوط به تشخیص رمزارز خوب صحبت کردیم. همچنین یک لیست پیشنهادی برای بهترین ارزهای دیجیتال سال 2022 برای سرمایه‌گذاری نیز ارائه شد. اما همچنان نکته مهم این است که بازار رمزارزها نوسانات زیادی دارد و هنوز ثبات قیمت و کنترل هیجان در آن وجود ندارد. پس باید علاقه مندان به این حوزه، در کنار رعایت نکات گفته شده در بالا، اطلاعات کافی از این بازار را کسب کرده و سپس به انجام هر گونه فعالیت اقتصادی در آن بپردازند.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها