آشنایی با بازار بورس و نحوه عملکرد آن برای مبتدیان + آموزش ویدئویی

تیم بیدارز

بورس اوراق بهادار چیزی بیش از یک شبکه عظیم جهانی نیست که تمایل به سازمان‌دهی بازار دارد و روزانه مبالغ عظیمی از پول در آن جابجا می­شود. درمجموع بیش از شصت هزار میلیارد یورو در سال معامله می‌شود که بیشتر از ارزش تمام کالاها و خدمات کل اقتصاد جهان است.

در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

این سیب یا مسواک دست دوم نیست که در این بازار مورد معامله قرار می‌گیرد، بلکه عمدتاً اوراق بهادار است. اوراق بهادار، دارایی­‎هایی هستند که اغلب به صورت سهام مورد معامله قرار میگیرند.

چرا سهام معامله می‌شود؟

قبل از هر چیز ارزش یک سهم مربوط به شرکتی است که در پشت آن قرار دارد. اگر ارزش یک شرکت را مانند یک پیتزا فرض کنید، هر چه اندازه کلی پیتزا بزرگ‌تر باشد، هر تکه از آن نیز بزرگ‌تر خواهد بود. اگر به عنوان مثال فیس‌بوک با یک مدل جدید کسب و کار قادر به افزایش سود خود باشد، اندازه پیتزا شرکت نیز افزایش یافته و در نتیجه ارزش هر سهم آن نیز رشد خواهد داشت.

البته این فرصت برای صاحبان سهام بسیار عالی است. سهمی که شاید قبلاً 38 یورو ارزش داشته، اکنون می‌تواند 50 یورو داد و ستد شود و زمانی که فروخته می­شود سود دوازده یورو در هر سهم را نشان می‌دهد.

فیس‌بوک از این امر چه سودی می­برد؟

این شرکت با فروش سهام می‌تواند وجوهی را جمع آوری و سرمایه گذاری کند و یا تجارت خود را گسترش دهد. به عنوان مثال فیس‌بوک سال گذشته از لیست خود در بورس سهام، شانزده میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

معاملات سهام اغلب بازی شانس است

 هیچ کس نمی‌تواند بگوید که کدام شرکت عملکرد خوبی دارد. اگر شرکتی اعتبار خوبی داشته باشد، سرمایه گذاران از آن حمایت می‌کنند. شرکتی با اعتبار کم یا عملکرد ضعیف در فروش سهام خود با مشکل روبرو خواهد شد.

برخلاف بازار عادی که کالاها را می‌توان لمس کرد و به خانه برد، در بورس اوراق بهادار فقط کالاهای مجازی موجود هستند. آن‌ها به شکل قیمت سهم و جداول در مانیتورها مشاهده می‌شوند.

ارزش سهام می‌تواند در عرض چند ثانیه افزایش یافته یا سقوط کند؛ بنابراین سهامداران باید سریع عمل کنند تا فرصتی از دست نرود. حتی یک شایعه ساده می‌تواند به سرعت منجر به کاهش تقاضای سهم، بدون در نظر گرفتن ارزش واقعی شرکت شود؛ البته برعکس آن نیز ممکن است.

اگر تعداد زیادی از مردم سهام ضعیفی را به دلیل آنکه تصور می­کنند پتانسیل بزرگی در پشت ایده آن وجود دارد خریداری کنند، در نتیجه ارزش آن سهام بالا می‌رود. شرکت‌های جوان می‌توانند از این مزیت بهره‌مند شوند.

هرچند که ممکن است فروش شرکت‎ها در حال کاهش باشد، اما می‌توانند با قرار دادن سهام خود در بورس پول نقد به دست آورند. در بهترین حالت این امر منجر به تحقق ایده مؤسس شرکت شده و در بدترین حالت این موضوع منجر به حباب سوداگرانه که چیزی بیشتر از هوای گرم نیست خواهد شد.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها