آشنایی با سبد سرمایه گذاری ETF | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۱۲ | ۲۰:۴۵ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه تعداد بازدید: ۷۴۹
آشنایی با سبد سرمایه گذاری ETF  | بیدارز

اگر یک صندوق سرمایه گزاری و یک سهم باهم ازدواج کنند و تشکیل یک خانواده بدهند، بچه‌های آن‌ها ETF خواهند شد که مخفف exchange traded funds به معنای وجوه معامله شده است. ETF خصوصیات والدین را به ارث می­برد.

درست مانند صندوق‌های سرمایه گزاری سهام شاخص، اکثر ETF ها با تنوع و کم‌هزینه بسیار منفعلانه اداره می‌شوند. دقیقاً مانند سهام، ETF ها از طریق حساب کارگزاری خریداری شده و در هر زمان در طول روز در بورس قابل دادوستد هستند.

این ترکیب از ویژگی‌های مطلوب باعث شده است تا ETF ها به‌طور فزاینده‌ای تبدیل به یکی از ابزارهای سرمایه گذاری محبوب شود. بیش از شش هزار ETF در 60 صرافی در سراسر جهان با حدود 3 تریلیون دلار دارایی وجود دارد.

 ETF چگونه کار میکند؟

ETF ها را مانند سبدهایی در نظر بگیرید که شامل اوراق بهادار هستند. به عنوان مثال یک سبد اوراق قرضه می‌تواند مجموعه‌ای از اوراق دولتی یا شرکت‌ها داشته باشد. سبد سهام صفحات خورشیدی دارای سهام حقیقی و شرکت‌هایی است که پنل های خورشیدی را تهیه می‌کنند، حتی یک سبد طلایی وجود دارد که شامل شمش‌های طلا موجود در گاوصندوق هست.

فرض می‌کنیم که شما 1000 دلار دارید و می­خواهید طلا بخرید. مشکل این است که با 1000 دلار نمی‌توان طلای زیادی خرید، فقط در حدود یک اونس می‌توان خرید. اینکه خودتان بخواهید طلا را نگهداری کنید می­تواند کار خیلی سخت باشد، بنابراین کار خیلی راحت‌تر و امن‌تر این است که 1000 دلار خود را سبد طلای ETF سرمایه گزاری کنید.

اگر این کار را انجام دهید، فقط طلا نخریده‌اید، بلکه سهمی از یک سبد بزرگ سهام طلا خریداری کرده‌اید؛ سهمی مانند آنچه در بازار سهام وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن را خرید و فروش کنید. این دو ویژگی جذاب ETF است.

برای اینکه روی این قبیل موارد سرمایه گذاری کنید، نیاز به سرمایه زیاد ندارید و ­می‌توانید آن‌ها را به راحتی بخرید، بفروشید و از آن خود کنید. نکته دیگر اینکه ETF ها تقریباً مالیات‌های سنگین سالانه مانند سرمایه گذاری‌های دوطرفه را به شما متحمل نمی­‎کنند. تنها زمانی که سهام خود را می‌فروشید به میزان سودتان مالیات پرداخت خواهید کرد.

جای تعجبی وجود ندارد که ETF ها گسترش می‌یابند. تنها در ایالات متحده ETF حدود 20 تریلیون دلار سهام در سال دادوستد می‌کنند که بیشتر از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده است. واضح به نظر می‌رسد که ETF ها برای سال‌های متمادی بخشی از جهان سرمایه گذاری خواهند بود.

برچسب ها :
اقتصاد
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید