ارزهای رمزنگاری شده چه هستند؟ | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۰۲ | ۲۲:۴۱ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه تعداد بازدید: ۶۴۶
ارزهای رمزنگاری شده چه هستند؟  | بیدارز

امروزه ارزهای دیجیتال به یک پدیده نوظهور جهانی تبدیل شده‌اند که هرچند توسط همه مردم قابل دسترس هستند، اما افراد کمی از ساز و کار آن را اطلاع دارند.

به سختی می‌توان یک بانک بزرگ، شرکت حسابداری یا نرم افزاری را پیدا کنید که در مورد رمزنگاری و رمز ارزها تحقیق ، یا حداقل یک پروژه بلاک چین را شروع نکرده باشد.

رمزارزها چه هستند؟

ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیک نظیر به نظیر (peer to peer) ابداع کرد. برای درک مفهوم پول دیجیتال نیازمند یک شبکه پرداخت با حساب‌های دارای تراز مالی و تراکنش‌هایی هستیم که به سادگی قابل فهم باشند.

یکی از مسائل عمده که در هر شبکه پرداختی باید رفع شود، جلوگیری از پرداخت‎های تکراری است که موجودیت را از پرداخت مجدد یک وجه یکسان منع می‌کند. این رویه توسط سرور مرکزی که رکوردهای تمام ترازهای حساب را در یک شبکه غیرمتمرکز را نگهداری می‌کند انجام می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که شما چنین سروری را در اختیار ندارید، بنابراین به تمام اجزا شبکه برای انجام این کار نیازمند هستید. هر همتا (Peer) در شبکه نیاز دارد تا فهرستی کامل به همراه تمام تراکنش‌ها در اختیار داشته باشد و بررسی کند که تراکنش آینده معتبر بوده یا تلاشی برای یک پرداخت دوبل است.

موجودیت‎ها چگونه می‌توانند در مورد این رکوردها به توافق برسند؟

اگر همتایی در شبکه در یک مورد کوچک از تراز مالی اختلاف داشته باشد، همه چیز از بین می‎رود. به عبارتی در همه چیز باید کاملاً توافق حاصل شود. هیچ کس نمی‎دانست که این کار را چگونه باید انجام داد تا اینکه ساتوشی اثبات کرد رمزنگاری بخشی از کلید اصلی برای حل مسئله است.

برای درک بهتر موضوع لازم است نگاهی به شبکه بیندازیم. به عنوان مثال در تراکنشی عنوان می‌شود که احسان X بیت کوین به پویا ارسال می‎کند و این تراکنش به صورت دیجیتالی توسط احسان امضا شده است. تراکنش به صورت Broadcast در شبکه منتشر می‎شود. یعنی از یک همتا به تمامی همتاها ارسال می‎گردد، که یک استاندارد در تکنولوژی p۲p است. هرچند در نگاه اول اتفاق خاصی در اینجا رخ نمی‌دهد، اما پس از گذشت مدت زمانی مشخص، تراکنش تائید می‌شود.

فقط ماینرها می‌توانند تراکنش‌ها را تائید کنند. این کار در شبکه مبتنی بر فناوری بلاکچین صورت می‌گیرد. ماینرها تراکنش را گرفته، اعتبارسنجی کرده و مهر تائید روی آن می‌زنند و درنهایت آن را در شبکه منتشر می‌کند.

بعد از اینکه تراکنش توسط ماینر تائید شد، هر بلاک باید آن را به پایگاه داده خود اضافه کند تا درنهایت بخشی از یک بلاکچین شود. برای انجام این کار به ماینرها برای رمزنگاری پاداش داده می‌شود، یعنی به عنوان مثال مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‎کنند.

هر کس می‌تواند یک ماینر شود فقط باید بخشی از قدرت پردازش کامپیوتر خود را برای تائید اعتبار به کار برد. هر ماینر یک معمای پیچیده رمزنگاری را حل کرده و بعد از یافتن پاسخ می‌تواند تراکنش را تائید و آن را به بلاکچین اضافه کند و در قبال آن از طرف شبکه پاداشی دریافت کند.

برچسب ها :
رمز ارز
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید