آشنایی با ارز دیجیتالی وی چین (VET) | بیدارز

نویسنده: مهسا ناصری
تاریخ: ۰۰/۰۱/۲۸ | ۱۲:۲۶ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۳ دقیقه تعداد بازدید: ۵۷۲
آشنایی با ارز دیجیتالی وی چین (VET)  | بیدارز

وی چین نرم افزاری است که با هدف تشویق به ایجاد شبکه ای از کامپیوترها، به منظور ایجاد پلتفرمی برای ساخت و اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز توسط کسب و کارها، ایجاد شده است.  وی چین می خواهد با فراهم کردن ابزارهای جدید برای کسب و کارها به منظور دستیابی به انتقال کارآمد اطلاعات و مدیریت کارآمد زنجیره عرضه، به همکاری دیجیتال بهتر میان آن ها دست پیدا کند.

پروتکل وی چین که در اصل راهکاری برای مدیریت زنجیره عرضه بوده است، در سال 2018 و پس از راه اندازی مین نت پروتکل، به وی چین تور تغییر نام داد و با افزایش وسعت اپلیکیشن های غیرمتمرکز، راهکارهای اطلاعاتی بیشتری را در خود جای داد.

شرکت هایی که به استفاده از بلاکچین وی چین روی آورده اند عبارتند از:

  • BMW که از وی چین برای جلوگیری از تقلب در کیلومترشمار اتومبیل استفاده می کند.
  • LVMH که از وی چین برای ردیابی کالاهای لوکس چرمی استفاده می کند.
  • والمارت که از وی چین برای ردیابی منشاء غذایی استفاده می کند.

وی چین عملیات را در بلاکچین خود اجرا می کند و دارای دو ارز رمزپایه بومی نیز هست. VET کوین برای رای دادن به اعمال تغییرات بر پروتکل و VTHOR برای اجرای تراکنش ها.

پدیدآورندگان وی چین

وی چین در سال 2015 توسط سانی لو (رئیس سابق بخش اطلاعات لویی ویتون چین) و جِی ژانگ تاسیس شد. گروه وی چین در سال 2017 ارز رمزپایه خود را با نام VEN بر بلاکچین اتریوم منتشر کرد، که این عمل در ابتدا در بخشی از یک حراج عمومی اتفاق افتاد و توانست با فروش 1 میلیارد توکن، 20 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کند.

بعدها با راه اندازی بلاکچین وی چین تور، این توکن ها با توکن های VET جایگزین شدند. توکن های VEN با نسبت 1:100 با توکن های VET تعویض شدند.

نحوه عملکرد وی چین

وی چین در صدد این است تا قابلیت راه اندازی هر نوعی از اپلیکیشن های غیرمتمرکز را در اختیار شرکت ها قرار دهد. گروه وی چین، در جهت تسهیل ایجاد اپلیکیشن های غیرمتمرکز، ابزاری با نام وی چین تولچِین را ساختند که یک کیت توسعه نرم افزار می باشد.

اثبات قدرت

وی چین تور، برای قانونگذاری فرآیند تایید اعتبار تراکنش های انجام شده میان کاربران و افزودن آن به دفترکل عمومی وی چین، از مکانیزم اجماعی با نام اثبات قدرت استفاده می کند. کاربرانی که تراکنش ها را تایید کرده و به بلاکچین می افزایند، با نام مَسترنود شناخته می شوند. برای تبدیل شدن به یک مسترنود، باید حداقل 25 میلیون VET سرمایه گذاری کرده و اطلاعات شناسایی خود را در بنیاد وی چین ثبت نمایید.

استفاده از مکانیزم اثبات قدرت به پردازش سریعتر حجم بالای تراکنش ها کمک می کند، اما با این حال، وابستگی به یک قدرت مرکزی برای بررسی و تایید اعتبار کاربرانی که در فرآیند تراکنش نقش دارند، از معایب این رویکرد محسوب می شود. قابل به ذکر است که وی چین در حال توسعه مکانیزم اثبات قدرت خود است، تا بتواند مکانیزم توزیع شده تر و تصادفی تری را برای ایجاد بلاک ها فراهم کند.

طراحی دو توکنی

وی چین در جهت اجرای نرم افزار خود از دو توکن بومی استفاده می کند. VET برای ذخیره و انتقال ارزش و VTHO برای انجام تراکنش ها در بلاکچین.

هدف از این طراحی، جدا سازی نوسانات قیمتی VET کوین از هزینه محاسبات شبکه است که به اپلیکیشن های وی چین اجازه می دهد تا هزینه کارمزد یکسان و ثابتی داشته باشند (منبع VTHOR را می توان برای حفظ ثبات کارمزد تراکنش ها تنظیم کرد).

همچون استفاده بلاکچین اتریوم از اتر و گس، ماینرهای وی چین نیز در ازای محاسبات پردازش شده در شبکه، کارمزد VTHO دریافت می کنند. هرچه یک مسئله پیچیده تر باشد، VTHO بیشتری برای پردازش آن دریافت می شود. در نهایت، نودهایی که VET کوین هایشان را استیکینگ می کنند، توانایی شرکت در رای گیری برای ارتقای شبکه را به دست آورده و در ازای استخراج هر بلاک، VTHO جایزه می گیرند.

چرا ارز رمزپایه VET دارای ارزش است؟

VET ارز رمزپایه اصلی و تقویت کننده وی چین است و می توان آن را ذخیره، خرج، ارسال یا استیک (staking) کرد. علاوه بر این اپلیکیشن های ساخته شده بر پایه وی چین، به منظور پرداخت برای تراکنش ها به VTHOR نیاز دارند. اگر این اپلیکیشن ها مشهور شوند، تقاضا برای VTHOR افزایش یافته و در نهایت منجر به افزایش تقاضا برای VET کوین و افزایش ارزش این ارز می شود.

کاربران شبکه وی چین توکن های VET را ذخیره و سپرده گذاری می کنند، چرا که این امر به آن ها توانایی شرکت در رای گیری های مرتبط با اعمال تغییرات در شبکه وی چین را می دهد، که از جمله این تغییرات می توان به افزایش یا کاهش عرضه VTHOR اشاره کرد. منبع توکن های VET نیز همچون بسیاری از ارزهای رمزپایه محدود است و در نهایت تنها 86.7 میلیارد VET وجود خواهد داشت.

برچسب ها :
رمز ارز
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید