آشنایی با ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۰۴ | ۰۰:۵۳ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۱۰۴۶
آشنایی با ارز دیجیتالی زی کش (Zcash)  | بیدارز

زی کش (Zcash) یک رمز ارز است که در سال 2016 توسط یک متخصص رمزنگاری علاقه‌مند به بیت کوین بود اختراع شد. او به دنبال قابلیتی بود که تراکنش‌ها را بیشتر محرمانه کند؛ بنابراین نگاهی به کدهای متن‌باز بیت کوین انداخت و با استفاده از فناوری اثبات دانش صفر "Zero-knowledge Proof" آن را ارتقا داد.

خروجی این کار Zcash بود؛ یک رمز ارز با ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی بالا.

اما ممکن است با خود بگویید که مگر بیت کوین حریم خصوصی را حفظ نمی‌کند، پس چرا به Zcash نیاز داریم؟

تصور اینکه تراکنش‌های بیت کوین محرمانه هستند غلط این است. درواقع تراکنش‌های بیت کوین بسیار عمومی هستند. به عنوان مثال تصور کنید دو دوست به نام‎های پگی (Paggy) و ویکتور (victor) داریم. پگی می‌خواهد مقداری بیت کوین به کیف پول دیجیتالی ویکتور ارسال کند و از ویکتور می‌پرسد که آدرس کیف پولش چیست؟

او آدرس را می‌گوید و پگی پول را می‌فرستد. در این داستان کوتاه تراکنش امن است، اما محرمانه نیست!

چون علاوه بر پگی و ویکتور، همه‎ی مردم می‌توانند برای آگاهی از میزان بیت کوین انتقال یافته در این تراکنش و سایر تراکنشها اقدام کنند. این کار به سادگی و با جستجو کردن آدرس ذکر شده در مرورگر  (online block explorer) انجام میشود.

با چند کلیک ساده می‌توانید ببینید طرف مقابل چه مقدار بیت کوین دارد. هرچند بیت کوین شفافیت خوبی دارد، اما فاقد قابلیت حفظ حریم خصوصی اساسی است.

در این مثال اگر پگی از زی کش استفاده میکرد، قابلیت مخفی کردن سابقه تراکنش در اختیارش قرار می‎گرفت. پگی اگر بخواهد تراکنش‌ها و موجودی میزان حسابش مانند بیت کوین شفاف باشد، می‌تواند یکی از تراکنش‌های عمومی زی کش را ایجاد کند؛ اما اگر می‌خواهد تراکنش محرمانه باشد، باید یکی از تراکنش‌های خصوصی زی کش را ایجاد نماید. در این روش، تنها فرد دریافت کننده قادر به مشاهده و دنبال کردن حواله انجام شده خواهد بود.

این چیزی است که زی کش را بسیار قدرتمند می‌کند. این ویژگی به پگی، ویکتور و یا هر کس دیگری که از Zcash استفاده می‌کند آزادی عمل می‌دهد تا انتخاب کنند چه چیزی آشکار بماند.

زی کش برای حفظ حریم خصوصی طراحی شده است اما نهایتاً این کاربر است که میتواند سطح آن را تعیین کند. متخصص رمزنگاری  که zcash که را ابداع کرده، اعتقاد دارد که این انتخاب گام بزرگی به طرف آزادی و استقلال اقتصادی برای همه است.

برچسب ها :
زی کش
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید