EOS چیست و چگونه کار می‌کند؟ | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۰۶ | ۲۲:۵۱ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۱۱۲۰
EOS چیست و چگونه کار می‌کند؟  | بیدارز

EOS قصد دارد به یک سیستم عامل غیرمتمرکز تبدیل شود تا از اپلیکیشن‎های غیرمتمرکز در مقیاس صنعتی پشتیبانی کند. اینکه در مورد مقیاس پذیری بلاکچین های عمومی چیزهایی بدانیم می‌تواند بسیار جذاب باشد.

EOS مدعیست که قابلیت هدایت میلیون‌ها تراکنش در هر ثانیه آن هم به طور کامل و بدون داشتن هزینه برای هر تراکنش را دارد. توسعه دهندگان EOS بر این باورند که مقیاس پذیری بزرگ‌ترین معضل در فناوری بلاکچین است که پلتفرم مذکور توانسته آن را مرتفع سازد.

شاید جالب باشد که بدانید یک سیستم سنتی مانند VISA می‌تواند 1667 تراکنش در هر ثانیه را مدیریت کند، در حالی که بیت کوین 7 تراکنش در ثانیه را قادر است پردازش نماید.بیت کوین برای اجماع همگانی به تمامی گروه­ها نیاز دارد. EOS راه حلی برای مسئله دارد که Delegate proof of stake یا به اختصار DPOS نامیده می‌شود.

برای درک ادامه مطلب می­‎بایست اطلاعاتی در مورد Proof of stake داشته باشید.

در الگوریتم proof of stake معمولی، یک تولید کننده بلاک از میان استخری موسوم به Staker و بر اساس الگوریتم‌های انتخاب گوناگون برگزیده می‌شود. این الگوریتم معمولاً تعداد توکن Stake یا میزان زمانی که توکن ها برای Stake شدن صرف می‌کنند را در نظر می‌گیرد.

در سیستم DPOS تولید کننده بلاک از طریق رأی‌گیری انتخاب می‌شود. هرکس که توکن های EOS را دارد می‌تواند رأی دهد که چه کسی می‌تواند تولید کننده بلاک باشد.

21 بلاک در هر مرتبه از رأی‌گیری تولید می‌شود که 20 عضو توسط 20 عضو اول، تولیدکنندگان ایجاد می­شوند و مورد بیست و یکم به وسیله یک انتخاب تصادفی بر اساس تعداد آرایی که تولیدکنندگان دیگر دریافت کرده‎­اند، ساخته می‌شود؛ بنابراین اگر از انتخاب 20 عضو اول 2 تولیدکننده باقی مانده باشند، هر دوی آن‌ها بر اساس تعداد نهایی خود شانس تولید بلاک آخر را دارند.

این راهی است که اطمینان می­دهد تولیدکنندگان همیشه افراد اندکی نیستند. با این کار تولیدکنندگان ترغیب می­شوند که صادقانه کار کنند زیرا آن‌ها توسط سایر افراد رأی می‎آورند؛ بنابراین به جای رقابت با سایر گروه­ها، آن‌ها برای تائید سریع و مؤثر تراکنشها با یکدیگر به رقابت می پردازند.

تولید کنندگان بلاک باید فعال باشند تا بلاک پویا و در حرکت باقی بماند. تولیدکننده ای که در 24 ساعت اخیر بلاکی تولید نکرده باشد بدون اینکه در رأی‌گیری مورد توجه قرار گیرد حذف می‌شود.

بدین ترتیب در عوض رسیدن به اجماع از طریق تمامی گروه‎­های شبکه مانند بیت کوین، EOS از یک ائتلاف که به صورت دموکراتیک از 21 تائید کننده انتخاب شده است استفاده می‌کند تا سریع‌تر به اجماع برسد. البته این کار هزینه­ برخی غیرمتمرکز سازی‌ها را دارد.

برای کنترل مکانیزم اجماع، EOS نیازمند آن است که کنترل 50 درصد تولیدکنندگان را به دست بگیرد که در مورد مثال مطرح شده باید روی 11 گره کنترل داشته باشد.

در شبکه بیت کوین می­‌‎بایست کنترل میلیون­ها میلیون دلار نیروی ماینینگ کننده را بگیرید تا به طور موفقیت آمیز بتوانید به شبکه حمله کنید. DPOS بخش کلیدی رسیدن به سرعتی بالا و اثر بخشی است که EOS ارائه می­دهد.

EOS پنج درصد تورم سالانه را دارا می‎باشد که 1 درصد از آن برای پاداش دادن به تولیدکنندگان بلاک اختصاص داده می‌شود. یک درصد دیگر از این مقدار به افرادی که در رأی‌گیری شرکت کرده‌اند تعقل می‌گیرد. 4 درصد باقی مانده به عنوان سرمایه برای طرح های پیشنهادی کارکنان ذخیره شده است علاوه بر کارکنان این پول می‌تواند برای کسانی که می­خواهند زیر ساخت EOS را بهبود بخشند هم هزینه شود.

بزرگ‌ترین تفاوت میان EOS و سایر پلتفرم‌های مانند اتریم این است که EOS در یک مدل متعلق به خودش اجرا می‌شود؛ مشابه یک سیستم عامل. اتریم را می­توان به عنوان نیروی پردازشی اجاره شده در ازای هزینه تراکنش تصور کرد.

این بدان معنا است که هرکسی در شبکه به میزان منابع متناسب با توکن‎هایی که نگه می­دارد، حق دارد؛ بنابراین میزان توکن­ های که دارید، به طور مؤثر بیان کننده میزان حق شما از شبکه‌ای است که آن را در اختیار گرفته‌اید.

شیوه کار سیستم باعث حذف اجرت تراکنش می‌شود، چراکه می‌توانید بخشی از شبکه‌ای که به شما تعلق دارد را برای پردازش تراکنش­هایتان استفاده کنید. علاوه بر این در سیستم مذکور حد و مرزی برای توسعه تعریف شده است.

اگر کسی هستید که تعداد زیادی کوین دارد، می‌توانید از شبکه به صورت موثرتری استفاده کنید، اما باید توجه داشته باشید که این کار مستلزم سرمایه بیشتری است. به معنای دیگر شما بیشتر در معرض نوساناتی که توکن ها را تحت تأثیر قرار می­دهد، هستید. همچنین به معنای استفاده از زنجیره با پتانسیل کامل آن برای کسی است که سطح بالایی از قدرت خریده است.

EOS دارای فنّاوری جذاب و یک تیم قدرتمند است که از آن پشتیبانی کرده و توانایی انجام کارهای خاصی دارند در حالی که مکانیزم و فلسفه آن‌ها مطمئناً دارای حفره‌های بالقوه‌ای است که همه بلاکچین ها دارند.

برچسب ها :
EOS
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید