آموزش رمز ارز و بیت کوین برای تازه کارها | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۰۹ | ۱۳:۲۰ تعداد دیدگاه: ۱ زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه تعداد بازدید: ۱۱۹۹
آموزش رمز ارز و بیت کوین برای تازه کارها  | بیدارز

ممکن است نام بیت کوین و اینکه در هفته‌های اخیر چه میزان محبوبیت داشته است را شنیده باشید. البته چند هفته پیش و تنها در عرض چند دقیقه ارزش آن 1000 دلار کاهش پیدا کرد؛ اما این رویه بار دیگر در روزهای بعدی معکوس شد.

7 سال پیش با 10,000 بیت کوین می‌توانستید فقط 2 عدد پیتزا بخرید؛ اما اکنون هر یک عدد از آن بیش از 8000 دلار ارزش دارد.

بیت کوین دقیقاً چیست؟

بیت کوین اساساً یک شکل جدید از ارز است که رمز ارز (Cryptocurrency) نامیده می‌شود و به اختصار از عنوان Crypto برای آن استفاده می‌کنیم. بیت کوین مانند پول کاغذی که هر روز از آن استفاده می‌کنیم نیست. بیت کوین شکلی از ارز دیجیتال است که توسط یک شخصیت رازآلود به نام ساتوشی ناکاموتو ابداع شد.

هدف اصلی ایجاد آن یک سیستم peer-to-peer برای پرداخت‌های آنلاین بوده است. P2P به این معنی است که این سیستم غیرمتمرکز بوده و مستقل از هر موسسه مالی کار می‌کند.

برای روشن شدن مسئله به این صورت تصور کنید که وقتی به کافی‌شاپ می‌روید تا یک فنجان قهوه به وسیله کارت بانکی بخرید، شما واقعاً هیچ پولی به صاحب کافی‌شاپ نمی‌دهید، بلکه بانک این کار را انجام می‌دهد. با ارز دیجیتال هیچ بانکی و یا دولتی وجود ندارد که آن را کنترل کند. در حقیقت به این وسیله نیاز به فرد واسط حذف شده است.

بیت کوین از کجا به وجود می‌آید؟

بیت کوین استخراج می‌شود، اما نه به وسیله وسایل سنتی مانند کلنگ، بلکه به وسیله محاسبات پیچیده ریاضی! وقتی این معادلات حل می‌شوند، بیت کوین‌های جدید تولید شده یا استخراج می‌شوند. اصلاح استخراج کردن "mining" به صورت رایج بکار می‌رود، زیرا مانند منابع معدنی تعداد محدودی از بیت کوین وجود دارد.

به طور کلی 21 میلیون بیت کوین وجود دارد. ماینرها تنها بیت کوین‌های جدید استخراج نمی‌کنند، بلکه آن‌ها از کامپیوترهایشان برای اعتباربخشی به تراکنش‌ها استفاده می‌نمایند و از جعل آن به صورت 24 ساعته جلوگیری می‌کنند.

این کار با جمع‌آوری تمام تراکنش‌ها که در یک دوره و در یک فهرست که بلاک نامیده می‌شود انجام می‌پذیرد. این کار ماینر است که تراکنش‌ها را تائید کند و آن‌ها را در یک دفتر کل عمومی بنویسد. این دفتر کل به یک spreadsheet بسیار بزرگ و با قابلیت دسترسی همگانی مشابهت دارد.

به جای اینکه یک نفر همه چیز را کنترل کند، هزاران کامپیوتر در سراسر جهان وجود دارد که به شبکه متصل شده و تمام آن‌ها باید به توافق برسند که یک تراکنش معتبر است.

این کار به وسیله چیزی که بلاکچین نام‌گذاری شده است، انجام می‌پذیرد. اگر بیت کوین یک ایمیل باشد، بلاک چین حکم اینترنت را دارد. استخراج بیت کوین هزینه‌بر است که این شامل هزینه بالای برق و اجزای سخت افزاری (دستگاه ماینینگ) آن می‎باشد.

استخراج کنندگان انفرادی بیت کوین به مرور زمان این موضوع را درک خواهند کرد که کسب درآمد از این طریق واقعا سخت است؛ از این رو به مرور زمان مزرعه‌های استخراج بیت کوین شکل گرفت که مردم می‌توانند روی آن سرمایه‌گذاری کنند اما درصد کمی برگشت سرمایه دارد.

بیت کوین می‌تواند برای خیلی از مبادلات موجود در صرافی‌ها استفاده شود. صرافی جایی است که شما می‌توانید رمز ارز خود را بخرید یا بفروشید.

برچسب ها :
Bitcoin
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
س
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید