آلت کوین (Altcoin) چیست و چرا بیش از 5 هزار از آن وجود دارد؟ | بیدارز

نویسنده: مهسا ناصری
تاریخ: ۹۹/۱۰/۱۴ | ۱۳:۳۹ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه تعداد بازدید: ۹۶۱
آلت کوین (Altcoin) چیست و چرا بیش از 5 هزار از آن وجود دارد؟  | بیدارز

باور داشته باشید یا نه اما بیت کوین تنها ارز رمز پایه نیست. هزاران ارز رمز پایه دیگر نیز وجود دارند که هر یک دارای ویژگی ها، عملکردها و اهداف مخصوص خود هستند.

آلت کوین نام یک ارز رمز پایه نیست، بلکه واژه آلت کوین به تمامی ارزهای رمز پایه جایگزین بیت کوین اطلاق می شود. برای مثال، ریپل، لایت کوین و اتریوم همگی آلت کوین هستند. با توجه به این نکته می توان گفت که این واژه برای ارزهایی با حجم بازار کمتر از بیت کوین به کار برده می شود.

برخی از آلتکوین ها

برای برترین ارزهای بازار به غیر از بیت کوین از واژه «مِیجر آلت» و از واژه «ماینور آلت» برای باقی ارزهای رمز پایه استفاده می شود؛ بنابراین آلت کوین ها ارزهای رمز پایه جایگزین بیت کوین هستند. به صورت کلی، عملکرد این ارزها بسیار شبیه به بیت کوین است. گرچه تفاوت هایی جزئی میان ارزهای مختلف وجود دارد.

برخی حقایق آلت کوین ها

  • معنی آلت کوین: سکه (ارز) "جایگزین" برای بیت کوین
  • تعداد آلت کوین ها: بیش از 5 هزار
  • اولین آلت کوین: Namecoin
  • شیوه مبادله آلتکوین ها: تمام صرافی های بزرگ از آلت کوین های شناخته شده پشتیبانی میکنند.

تفاوت بیتکوین و آلت کوین

بیتکوین به عنوان مشهورترین و گسترده ترین ارز رمز پایه شناخته شده است. در نتیجه بازار بیت کوین بسیار رقابتی است و ورود به آن برای افراد مبتدی سخت بوده و هزینه زیادی در بر دارد.

از سوی دیگر اکثر آلت کوین ها از شهرت کمتر، رقابت کمتر و قیمت کمتری برخوردارند و معمولاً افراد تازه کار نیز می توانند از طریق CPU به استخراج این ارزها بپردازند. حتی برخی از ارزها تنها با CPU قابل استخراج هستند!

هزاران آلت کوین مختلف وجود دارد! تفاوت عمده این ارزها در شهرت، قیمت و جزئیات تکنیکی می باشد

بسیاری از آلت کوین ها از الگوریتم هش کردن SHA-256 استفاده می کنند (الگوریتم هش کردن مورد استفاده بیت کوین). Scrypt دومین الگوریتم هش کردن معروف است (الگوریتم هش کردن مورد استفاده لایت کوین). چند آلت کوین خاص نیز از یک الگوریتم هش کردن خاص و متفاوت استفاده می کنند (همچون  X11،  X13،  X15، NIST5 و  100% POS)

یکی از مشهورترین آلت کوین ها از سال 2017 لایت کوین است؛ یک ارز رمز پایه مبتنی بر Scrypt که ارزش بازار آن بالاست و نسبت به بیت کوین از ثبات بیشتری برخوردار است. از دیگر ارزهای مشهور می توان به اتریوم نیز اشاره کرد.

بیت کوین بی نقص نیست! طراحی این سیستم بسیار قدرتمند بوده، اما اولین ارز رمز پایه گسترده در جهان است و به همین خاطر زمانی که در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد، مشکلات و چالش هایی ظهور خواهند کرد که پیش بینی آن ها در زمان طراحی بیت کوین تقریباً غیرقابل پیش بینی بوده است. در جهت رفع این نگرانی ها در مورد آینده و زیست پذیری بلند مدت بیت کوین، بسیاری از آلت کوین ها طراحی شدند.

آلت کوین ها می توانند یک سرمایه گذاری جالب و سودمند باشند! سرمایه گذاری در آلت کوین ها همچون خرید سهام زیر یک دلاری است؛ می توانید مبلغ بسیار کمی را در یک ارز گسترده سرمایه گذاری کرده و ارزی را انتخاب کنید که به نظر شما شانس بیشتری برای موفقیت در آینده دارد.

آلت کوین

بسیاری از آلت کوین ها را میتوان نسخه ای اصلاح شده یا هارد فورک از بیتکوین دانست که دارای برخی ویژگی های جدید هستند. البته برخی از ارزهای دیگر مانند مانرو، زی کش یا دیجی بایت با تاکید بر روی حفظ حریم خصوصی و غیر قابل ردیابی منتشر شده اند.

البته در نظر داشته باشید ارزهایی مانند اتریوم یا TRX در وهله اول به منظور انتقال دارایی خلق نشده اند و هدف اصلی آنها استفاده از پلتفرم اختصاصی سرویس‌های اتریوم و ترون است؛ پس باید حساب این‌گونه از ارزها را از سایر ارزها جدا دانست.

تصور کنید که زمانی که هر بیت کوین تنها چند پنی ارزش داشت، در این ارز سرمایه گذاری می کردید! اگر تنها چند سال این بیت کوین ها را نگه می داشتید، در سال 2013 با بیت کوین هایی به ارزش بیش از 1000 دلار شگفت زده می شدید. تا کنون نیز قیمت بیت کوین افزایش بسیار بیشتری را تجربه کرده است. البته، بازار ارزهای رمز پایه پر از نوسانات است، بنابراین باید از خطرها آگاه باشید (همه ارزها در طولانی مدت موفق نخواهند بود).

ماینرها و آلتکوین ها

ماینرها بخشی از شبکه بلاکچین هستند که به تأیید و ضبط معاملات ارز رمز پایه کمک می کنند و در عوض مقداری از آن تراکنش را به عنوان جایزه دریافت میکنند؛ بنابراین کار استخراج شامل ارائه توان محاسباتی شما به شبکه در ازای دریافت ارز رمزنگاری شده است. پروتکل های تأیید و ضبط بسته به واحد پول Altcoin متفاوت است. نیازهای سخت افزاری و سخت افزاری محاسبات برای هر شبکه بلاکچین می تواند متفاوت باشد.

ماینرها و آلتکوین ها

آلتکوین ها نه چندان مطرح را میتوان از طریق پی سی های امروزی استخراج کرد، اما آلت کوین هایی مانند اتریوم، بیتکوین کش، زی کش، مانرو و.. به دلیل حجم مبادلات بالا و فضای رقابتی بین ماینرها تنها از طریق دستگاه های ASIC قابل استخراج هستند، اما همانطور که گفته شد هر دستگاه بایستی برای حل کردن الگوریتم های مخصوصی بهینه شده باشد و نمیتوان از ماینر بیتکوین برای استخراج اتریوم استفاده کرد.

جمع بندی

واژه آلت کوین به تمام ارزهای دیجیتالی بعد بیتکوین خطاب میشود. برخی از آلت کوین ها را میتوان هاردفورک بیت کوین دانست بدان معنی که برخی از الگوریتم و ویژگی های آنها با بیتکوین یکسان است. برخی نیز از پایه با بیتکوین متفاوت هستند. 

توسعه آلتکوین

برخی از افراد، گروه ها و توسعه دهندگان معتقدند که می توانند یک پروژه ارز رمزنگاری ایجاد کنند که از BTC پیشی بگیرد یا اینکه میتوانند ویژگی هایی ارائه کننده که بیتکوین فاقد آنها است. بسیاری از عموم مردم اطلاعی پیرامون شکل گیری یا پشتوانه آلت کوین ها ندارند و صرفا به آنها به عنوان یک سرمایه گزاری نگاه میکنند. 

همانند بیتکوین، تمام آلت کوین ها استخراج میشوند. برای استخراج برخی از این ارزها به دستگاه های ماینر خاصی احتیاج است و برخی نیز را میتوان توسط کامپیوتر خانگی استخراج کرد. حتی برای کسب درآمد از طریق برخی آلت کوین ها مانند تزوس احتیاجی به خرید سیستم یا ماینر نیست و صرفا میتوان کوین های خود را در برای اعتبار سنجی در اختیار تایید کنندگان قرار داد.

برچسب ها :
رمز ارز
شاخص
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید