آشنایی با فرآیند ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال رایگان | بیدارز

نویسنده: تیم تحریریه بید ارز
تاریخ: ۹۹/۱۰/۰۶ | ۱۱:۳۴ تعداد دیدگاه: ۱ زمان تقریبی مطالعه: ۱۵ دقیقه تعداد بازدید: ۲۵۹۷
آشنایی با فرآیند ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال رایگان | بیدارز

یکی از روش های مرسوم برای کسب درآمد از رمزارزها بدون سرمایه اولیه یا دستگاه و سیستمی خاص، ایردراپ کردن است. ایردراپ توزیع مقدار مشخص اما اندک از رمزارز یا توکن به شکل پاداش بین کاربران است که به صورت رایگان انجام می‌شود.

در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

ایردراپ چیست؟

ایردراپ را می‌توان نوعی بازاریابی مستقیم دانست؛ از این جهت اهداف متفاوتی از اجرای ایردراپ ها وجود دارد. در برخی موارد هدف از ایردراپ تبلیغات است، یعنی یک پروژه برای انجام تبلیغ و معرفی سیستم یا رمزارز خود با استفاده از ایردراپ و به شکل رندوم برای کیف پول های زیادی رمزارز ارسال می‌کند. به همین خاطر معمولا این مدل از ایردراپ توسط استارتاپ ها اجرا می‌شود.

در موارد دیگر هدف ایردراپ جلب توجه مخاطب است. به این شکل که یک پروژه با ارسال رمزارز برای کاربران خود (کسانی که آن رمزارز را در کیف پول دیجیتال خود نگهداری می‌کنند) و کاربران جدید و تصادفی، تعداد مخاطبان و دنبال کنندگان خود را افزایش می‌دهد. حتی از این کار برای پامپ کردن (افزایش هیجانی و کوتاه مدت قیمت) رمزارز خود استفاده می‌کنند.

روش های متفاوتی برای دریافت پاداش توسط کاربران وجود دارد که معمولا به سه دسته اصلی ایردراپ های ثبت نامی، دریافت پاداش از طریق اموری از پیش تعیین شده و ایردراپ توسط خود پروژه ها تقسیم می‌شود.

انواع ایردراپ

در دسته اول انواع ایردراپ، کاربر باید در یک سایت یا سرور خاص ثبت نام انجام دهد تا بتواند آن رمزارز یا توکن را دریافت کند. این مدل ایردراپ که تعداد آن ها روز به روز در حال افزایش است، در صورت حقیقی بودن (فیک نبودن) و بعد از ثبت نام، کاربر پاداش را دریافت می‌کند. عموما در این روش پاداش مستقیما به کیف پول افراد منتقل نمی‌شود و در خود سایت باقی می‌ماند. کاربر باید شخصا نسبت به ثبت اطلاعات کیف پول خود در سایت پروژه و انتقال پاداش اقدام نماید.

در دسته دوم معمولا پروژه‌ عرضه کننده در کنار ثبت نام اولیه، از کاربر تقاضا می‌کند فعالیت خاصی را برای دریافت پاداش انجام دهد. مثلا برخی از پروژه ها از کاربران خود می‌خواهند که برای مدتی رمزارز آن پروژه را در کیف پول دیجیتال خود نگهداری کنند تا پاداش برایشان ارسال شود. از راه های دیگر دریافت پاداش این دسته می‌توان انجام تبلیغات پیرامون رمزارزی خاص در سایت ها، باز توییت (Retweeting) یک پست مشخص، عضویت در کانال ها و گروه های تعیین شده از جانب پروژه و کارهایی از این قبیل اشاره کرد.

ایردراپ رایگان

در دسته سوم، خود پروژه ها برای کاربرانی که از مدتی قبل رمزارز مربوط به آن ها را در کیف پول دیجیتال (ولت) خود نگهداری کرده اند و یا کاربران جدید و تصادفی بدون اینکه کاربر در جریان باشد، پاداشی از جنس همان رمزارز ارسال می‌کنند.

در هر سه مدل عنوان شده، کاربر پس از دریافت پاداش می‌تواند با تبدیل آن به رمزارزهای رایج، نسبت به خرید و فروش آن از طریق صرافی ها اقدام کند. حال اگر یک ایردراپ فیک (غیر واقعی) باشد چه کنیم؟ یا حتی کلاهبرداری؟ چگونه تفاوت ایردراپ اصلی را از فیک و کلاهبرداری تشخیص دهیم؟

ایردراپ فیک (کلاهبرداری)

از آنجایی که فلسفه ایردراپ یک هدیه و پاداش بصورت رایگان است، مخاطبان زیادی دارد. همین مسئله کلاهبرداران را مجاب به سواستفاده و سرقت دارایی یا اطلاعات این مخاطبان می‌کند؛ پس بیشتر از اینکه به دنبال ایردراپ ها باشیم، باید مراقب باشیم که در دام شیادان گیر نیفتیم. به همین جهت به بررسی دقیق این موضوع می‌پردازیم.

روش های مختلفی برای شناسایی ایردراپ واقعی از غیر واقعی (فیک) و یا کلاهبرداری وجود دارد. اولین نکته ای که باید راجع به ایردراپ ها در ذهن داشته باشیم این است که ایردراپ های معتبر رایگان هستند. یعنی در اکثر مواقعی که به مخاطب گفته شود که برای دریافت پاداش باید واریزی انجام دهد (به صورت رمزارز یا غیره)، آن پروژه کلاهبرداری است.

همواره باید در نظر داشت که همه‌ ایردراپ ها، پاداش نخواهند داشت. یعنی ممکن است کاربر چند ایردراپ گوناگون را ثبت نام کند اما هیچ رمزارزی به کیف پول دیجیتالش واریز نشود. این اتفاق به دلیل همان بحث تبلیغاتی بودن بعضی از پروژه هاست که با تبلیغات مخاطب جذب کنند اما پاداشی در کار نباشد. از این جهت باید مراقب ایردراپ های ثبت نامی باشیم و در هر سایتی ثبت نام نکنیم. باید قبل از انجام این کار حتما اطلاعات کافی پیرامون پروژه جمع آوری شود. خصوصا برای ثبت نام هیچگاه از ایمیل اصلی و پسوردهای همیشگی خود استفاده نکنیم، چرا که اگر آن پروژه یک کلاهبرداری باشد، می‌تواند با استفاده از اطلاعات، به مابقی اکانت های ما در سایر سایت ها و سرویس ها دسترسی پیدا کند.

دریافت ایردراپ

در روشی دیگر از کلاهبرداری، پروژه از مخاطب می‌خواهد که نرم افزار خاصی را نصب کند. از آنجایی که نرم افزارها به راحتی می‌توانند حاوی بدافزار باشند و اطلاعات مخاطب را از تلفن همراه یا کامپیوتر وی به سرقت ببرند، باید بسیار مراقب آن ها بود.

پروژه ها برای ارسال پاداش ایردراپ تنها چیزی که از مخاطبان خود می‌خواهند کلید عمومی کیف پول دیجیتال آن هاست. پس هر وقت یک ایردراپ از شما کلید خصوصی کیف پول مجازی را درخواست کرد، قطعا کلاهبرداری بوده و سریعا از فضای سایت یا نرم افزار آن خارج شوید.

یک روش دیگر کلاهبرداری در این زمینه، درخواست پروژه از مخاطب برای جذب زیرمجموعه است. برای دریافت پاداش یک ایردراپ هیچگاه نیاز به زیرمجموعه گیری نیست و کلاهبرداران با اینکار به دنبال جمع آوری اطلاعات بیشتر از تعداد مخاطبان بیشتر و سواستفاده از آن هاست. این عمل ممکن است به شکل سواستفاده از حساب های شما در سایت ها یا نرم افزارهای دیگر باشد یا اینکه با ارسال اطلاعات شما به ایردراپ های دیگر و ثبت نام شما به عنوان فرد جدید (بدون اطلاع شما) برای کسب پاداش آن ایردراپ رخ دهد.

چگونه یک ایردراپ مطمئن پیدا کنیم؟

برای درک تفاوت یک ایردراپ اصلی از جعلی و کلاهبرداری باید چند نکته را در نظر داشته باشیم. مهمترین نکته این است که در اکثر موارد می‌توان با بررسی اطلاعات مربوط به ایردراپ مثل وایت پپیر (Whitepaper) پروژه، از واقعی بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کرد. نکته‌ دیگر این است که از طریق سایت airdrops.io می‌توان پیگیر ایردراپ ها بود. معمولا موارد لیست شده در این سایت قابل اعتماد هستند. همچنین از پیگیری ایردراپی که رمزارز پاداش مربوط به آن معروف نیست ولی تبلیغات فراوانی انجام داده و حداقل در سایت coinmarketcap.com لیست نشده است خودداری کنید. ایردراپ های معتبر سایت و کانال های رسمی در رسانه های ارتباط اجتماعی دارند، پس اگر نتوانستید سایت یا کانالی مربوط به یک پروژه را پیدا کنید، بهتر است که آن را فراموش کنید. موارد دیگری نیز برای شناسایی ایردراپ جعلی وجود دارد مانند اشتباه نگارشی در متون سایت های آنان، درخواست کمک های مالی یا درخواست خرید از سایت پروژه و غیره.

از معروف ترین ایردراپ های کلاهبرداری می‌توان به OmiseGo و Icon اشاره کرد. در سال 2017 پروژه OmiseGo برنامه داشت رمزارز OMG را بین کاربران خود ایردراپ کند اما زمان آن عقب افتاد. کلاهبرداران با استفاده از این موقعیت و ایجاد سایت های جعلی، کلیدهای خصوصی تعداد زیادی از کاربران را به دست آوردند. همچنین در برابر دریافت رمزارز OMG توسط کاربر، وی را مجبور به واریز مقداری اتریوم برای سایت کرد. در پروژه Icon نیز جاعلان با ایجاد یه دامنه فیک، به جمع آوری کلیدهای خصوصی کاربران و سرقت توکن های آنان پرداختند.

در جمع بندی این موضوع باید همان صحبت ابتدایی را مجدد عنوان کنیم که ایردراپ ها راهی ساده و رایگان برای کسب درآمد به شمار می‌روند، به همین دلیل همیشه مورد توجه کلاهبرداران هستند. پس باید همیشه با اطلاعات کامل و تحقیق پیرامون پروژه ها، برای کسب درآمد از ایردراپ آن اقدام کنیم. با درنظر گرفتن موارد فوق می‌توان گفت که ایردراپ یک روش مناسب برای کسب درآمد است و دیده شده که یک ایردراپ واقعی پس از انتشار، از 10 دلار تا در بعضی موارد 200 دلار افزایش سرمایه با خود به همراه داشته است.

ویدئو آموزشی راهنمای ایردراپ

Airdrop کیف پول تراست ولت

Airdrop را میتوان یک نوع بازاریابی مستقیم و جذب کاربر جدید از طریق اهدا هدایای نقدی دانست. در اکوسیستم ارزهای دیجیتالی اصطلاح Airdrop، به توزیع دارایی های دیجیتال بین عموم کاربران به واسطه داشتن یک توکن مشخص دیگر یا به دلیل داشتن یک آدرس کیف پول فعال در یک بلاکچین خاص اشاره دارد.

این مورد از توزیع توکن ها یا سکه هایی که از طریق یک رویداد ICO اتفاق می افتد مجزا و متفاوت می باشد. در طول ICO ها، دارایی دیجیتال ارائه شده معمولاً با استفاده از سکه یا توکن جایگزین خریداری می شود. در مورد ایردراپ ها هیچ مبلغی از گیرنده دریافت نمی شود به این معنی که دارایی ها به صورت رایگان توزیع می شوند.

ایردراپ اغلب به عنوان یک ابزار بازاریابی برای افزایش آگاهی از سکه یا توکن توزیع شده و همچنین روشی برای متنوع سازی تعداد دارندگان آن دارایی استفاده می شود.

روش کار ایردراپ ها معمولاً به این صورت است که برای واجد شرایط بودن، در زمانی که عکس فوری گرفته می شود تا تصویری از وضعیت فعالی بلاکچین در آن زمان مشخص به دست آید، کاربر باید مقدار مشخصی از دارایی را در یک کیف پول عمومی داشته باشد.

Airdrop کیف پول تراست ولت

به عنوان مثال OmiseGo در ماه جولای سال ۲۰۱۷، یک ایردراپ برای دارندگان اتر در بلاکچین اتریوم انجام داد و ۵٪ از کل توکن های OmiseGo را با نسبت ۰.۰۷۵ OMG در هر بلاک اتریوم را به کلیه کیف پول هایی که در زمان عکس فوری بیش از ۰.۱ اتر دارند توزیع کرد.

برخی ایردراپ ها را به همراه فورک ها به عنوان نوعی پرداخت سود تقسیمی که با در اختیار داشتن دارایی دیجیتال به دست می آید، در نظر می گیرند، به صورتی که این پاداش اضافی است که به دارندگان به صورت مبلغی واریزی پرداخت می شود.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی از ایرداپ ها مانند مدل تراست ولت بدون هیچ پیش ثبت نام انجام میشوند، اما برای شرکت در برخی از آنها بایستی به طور جداگانه ثبت نام و احراز هویت انجام داد.

شیوه انتقال توکن TWT

همانطور که گفته شد توکن های کیف پول Trust ولت با نام اختصاری TWT برای تمام افرادی که در دو هفته اخیر در صرافی بایننس تراکنش انجام داده شده اند قابل دسترس است، اما برای نقد کردن آن ابتدا بایستی اپلیکیشن کیف پول تراست ولت را دانلود کرده و توکن های خود را به این کیف پول منتقل کنید. 

توجه داشته باشید که در صورت منتقل نکردن توکن ها تا تاریخ 15 آذرماه 1399 به کیف پول تراست ولت، این توکن ها به طور خودکار از دارایی شما خارج خواهند شد.

  • ابتدا اپلیکیشن کیف پول تراست ولت را از طریق این لینک دانلود و نصب نمایید.
  • پس از ساخت اکانت و وارد شدن به برنامه در قسمت ارزها نام TWT را جستجو نمایید.
شیوه انتقال توکن TWT
  • اکنون همچون شکل فوق آدرس دریاف کننده این توکن را کپی نمایید.
شیوه انتقال توکن TWT
  • به صرافی بایننس رفته و گزینه خارج کردن (Withdraw) توکن TWT را انتخاب نمایید.
  • درنهایت کافیست آدرس دریافت توکن TWT که در کیف پول ایجاد و کپی کرده بودید را در فیلد مربوط به آدرس دریافت کننده وارد نمایید تا عملیات انتقال انجام شود.

لازم به ذکر است که فعلا هیچ صرافی شناخته شده ای امکان تبادل این ارز را فراهم نکرده است و میتوان آن را به منظور استیک و یا اعتبار سنجی تراکنش ها استفاده کرد. برای استفاده از توکن TWT بدین روش میتوانید به این صفحه مراجعه کنید. احتمال لیست شدن این توکن در تاریخ 15 آذرماه در صرافی بایننس وجود دارد.

برچسب ها :
رمز ارز
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
M
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید