ماهیت آدرس‌های مخفی در ارز دیجیتالی مانرو

تیم بیدارز

مانرو یک پول ایمن، غیرقابل ردیابی و الکترونیک است. همچنین متن باز، غیرمتمرکز بوده و در دسترس همگان قرار دارد. در این مطلب ما به بررسی آدرس‌های مخفیانه آن خواهیم پرداخت.

بیایید یک قدم عقب برداریم و برخی از مفاهیم را از مطالب قبلی مرور کنیم. مانرو از یک شبکه توافق همگانی همتا به همتای توزیع شده برای ثبت تراکنش‌های خروجی در یک بلاکچین استفاده می‌کند. 

اگر آلیس صاحب مانرو باشد، به این معنی است که او کنترل انحصاری روی برخی از این خروجی‌ها دارد.وقتی آلیس مانرویی برای باب می‌فرستد، به شبکه اعلام می‌کند که می‌خواهد برخی از مقادیر خروجی خود را به باب ارسال کرده و بنابراین باب خروجی جدید خواهد داشت که کنترل آن را در اختیار خواهد گرفت.

به عبارت دیگر، یک معامله عبارت است از تبدیل خروجی‌های قدیمی متعلق به یک کیف پول به خروجی‎های جدید متعلق به فردی دیگر. در هر معامله یک آدرس مخفی که به عنوان “کلید عمومی یک بار مصرف” نیز شناخته می‌شود، به طور خودکار تولید و ثبت می‌شود که مشخص می‌کند چه کسی می‌تواند خروجی را در معامله بعدی خرج کند.

ناظر خارجی صرفاً با نگاه کردن به بلاکچین، نه می‌تواند بگوید که وجوهی از آلیس به باب در حال انتقال است و نه می‌تواند آدرس‌ کیف‌های پول را به هم لینک کند. بنابراین وقتی آلیس مانرویی را برای باب ارسال می‌کند، خروجی که باب دریافت کرده با آدرس کیف پول باب ارتباط عمومی نخواهد داشت.

با این حال اگر آلیس نیاز به اثبات این موضوع داشته باشد که او واقعاً مانرو را به باب فرستاده است، کیف پول وی توانایی تأیید این مبلغ ارسال شده را دارد. باب مطمئن است كه هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند بفهمد که آیا مانرویی برای او ارسال شده است و یا میزان آن چه مقدار بوده است.

اگر باب تاجر بود این ویژگی‌ها مزایای زیادی برای وی به همراه داشت، چراکه هیچ‌کس نمی‌توانست بفهمد او چه مشتری­انی دارد یا مشتری‌های دائمی او چه کسانی هستند یا اصلاً او مشتری دارد یا نه!

آدرس کیف پول مانرو یک رشته 95 کاراکتری است که از یک کلید نمای عمومی و یک کلید هزینه عمومی تشکیل شده است. هنگامی که آلیس مانرویی برای باب ارسال می‌کند، کیف پول آلیس از کلید نمای عمومی و کلید هزینه عمومی باب استفاده کرده تا از آن برای تولید یک کلید عمومی یک بار مصرف منحصر به فرد برای خروجی جدید استفاده کند.

همه می‌توانند کلید عمومی یک بار مصرف را در بلاکچین مشاهده کنند، اما فقط آلیس و باب از این قضیه باخبرند که آلیس مانرو را به باب ارسال کرده است. خروجی به گونه‌ای ایجاد می‌شود که باب می‌تواند خروجی‌هایی که برای او تعیین شده است را با جستجوی کلید نمای خصوصی کیف پول خود در بلاکچین پیدا کند.

هنگامی که خروجی توسط کیف پول باب شناسایی و بازیابی شود، وی می‌تواند یک کلید خصوصی یک بار مصرف را که مطابق با کلید عمومی یکبار مصرف است محاسبه کند که با کلید عمومی یک بار مصرف مرتبط است و خروجی مربوط با کلید هزینه خصوص کیف پولش را بپردازد.

کل این روند بدون داشتن آدرس کیف پول باب اتفاق می‌افتد و به‌صورت عمومی با هر تراکنش در ارتباط است. البته آدرس‌های مخفی مانع از ارتباط خروجی‌ها با آدرس‌های کیف پول می‌شوند. حریم خصوصی فرستنده با استفاده از امضاهای حلقه محافظت می‌شود. امضاهای حلقه به ناشناخته ماندن و پنهان سازی منبع خروجی کمک می‌کنند که در مطالب آتی با آنها آشنا خواهید شد.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها