ابر چیست؟ مقدمه‌ای بر رایانش ابری + آموزش ویدئویی

تیم بیدارز

اگر از ده نفر یک سؤال ساده بپرسید که رایانش ابری یا کلود چیست؟ ده جواب مختلف خواهید شنید. تقریباً همه اسم آن را شنیده‌اند، اکثر مردم از آن استفاده می‌کنند، اما چگونه آن را تعریف می‌کنند؟

بسیاری از افراد ابر را به‌عنوان یک مدل سحابی، نامرئی یا یک مدل انتزاعی می‌دانند؛ اما در واقعیت، ابر فقط نوعی از محاسبات است که در آن افراد و مشاغل به شخص ثالثی اعتماد می‌کنند تا داده‌ها و پردازش رایانه خود را از طریق اینترنت مدیریت کند. شاید یک روش عملی‌تر برای تقرب ذهنی بیشتر از کلود، ابزارهایی باشد که شرکت‌های مختلف به سرعت از آن استفاده می‌کنند.

درست همان‌طور که ارائه دهندگان گاز و برق به مشاغل و خانه‌ها خدمات ارائه می‌دهند، ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری عمومی محاسبات ایمن، قابل اعتماد و مقیاس پذیر را از یک مرکز داده مشترک که به سادگی به آن وصل می‌شوید، تأمین می‌کنند.

استفاده از سیستم سنتی پردازش در محل بسیار گران تمام می‌شود و در بعضی مواقع محدود کننده است. شما باید برای سخت افزار، نرم افزار، مجوز، برق و فضا هزینه پرداخت کنید. کما آنکه هزینه محافظت و نگاه داری تجهیزات بسیار بالا است.

از طرف دیگر محاسبات ابری شرکت‌ها را قادر می‌سازد سریع‌تر و ارزان‌تر از گذشته کار کرده و صرفاً برای منابعی که در مقیاس مورد نیازشان از آن‌ها استفاده می‌کنند، هزینه پرداخت کنند. این یک سیستم پرداخت اعتباری نیست بلکه یک سیستم پرداخت بر اساس نیاز است.

این سیستم با ایجاد برنامه‌ها و خدمات شناور، آزمایش ایده‌ها و ویژگی‌های جدید با ریسک محدود و کمترین هزینه فراهم کرده و اطمینان خاطری برای شرکت‌ها مهیا می‌کند تا در جهت نوآوری‌های بیشتر گام بردارند.

به‌عنوان مثال با استفاده ازپلتفرم رایانش ابری آژور، مشتریان می‌توانند اطمینان خاطر داشته باشند که دارایی‌های با ارزش آن‌ها توسط یک برند جهانی که در بیش از 140 کشور جهان خدمت می‌کنند محافظت شده و بی وقفه کار می‌کنند تا آن را همواره در دسترس نگه‌داشته و اطمینان خاطر مشتریان را فراهم آوردند. مشتریان می‌توانید اطمینان داشته باشند که اطلاعاتشان هم در هنگام جابجایی و هم در حالت استراحت محافظت شده و هرگز به دست گیرندگان ناخواسته نمی‌افتد.

خدمات پردازش ابری مایکروسافت و سیستم‌های امنیتی پیشرفته همراه با آن‌که دقیقاً در قلب سیستم آژور قرار دارد، به مشتریان اطمینان می‌دهد که همیشه آخرین ویژگی‌های امنیتی را اجرا کرده و در معرض حمله قرار نمی‌گیرند.

درست همان‌طور که قدرت آب و بخار باعث ایجاد اولین انقلاب صنعتی در اواخر قرن 18 شد، اکنون ابر ما را به سوی تحقق مرحله چهارم توسعه پیش می­برد. قدرت پردازش، اتوماسیون، IOT و داده‌ها فقط شکستن مرزهای نوآوری نیست، بلکه این‌ها ما را به بیش از آنچه تصور می‌کردیم به جلو سوق داده‌اند.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها